W ramach stypendium kontynuowałam rozwój mojej praktyki artystycznej, która opiera się na badaniach nad ekofeminizmem/queerową ekologią. Działanie polegało głównie na spotkaniach z innymi ekspertkami, artystkami i badaczkami, a także rozwoju umiejętności tworzenia instalacji z wykorzystaniem zasobów naturalnych – zbóż i wikliny. Powyższe zdjęcia prezentują elementy wykonane w trakcie warsztatów z plecionkarstwa w Serfenta, Cieszyn oraz Siostry Plotą, Warszawa.

Zadanie realizowane w ramach stypendium KPO. #KPOdlakultury #KPO #nextgenerationEU

Prace z wykorzystaniem naturalnych materiałów:

Avena Fatua*, 2024
instalacja, rzeźby, performans, wideo

* Gatunek dzikiego owsa, który nie jest uprawiany i jest uważany za chwast.

Iga Maria Szczepańska w swoich pracach porusza różne warstwy relacji – więzi rodzinne, tożsamość własną oraz współistnienie z istotami innymi niż ludzie. Skupia się szczególnie na rolniczych formach ucisku i tym, jak można je na nowo wyobrazić w kontekście kolektywnej przyszłości współbycia. Chce, aby zbiory były owocne dla wszystkich aktorów w myśleniu wykraczającym poza kapitalizm lub w jego następstwie. W swoich pracach Iga eksploruje siebie jako punkt na kontinuum wstęgi Möbiusa, która łączy wszystkie istoty.

Podczas rezydencji w Ubiškės zagłębia się w wspomnienia z dzieciństwa z gospodarstwa swojej babci, którą przestała ostatnio odwiedzać z powodu napiętych relacji rodzinnych. Poprzez swoje prace ma nadzieję na nowo zinterpretować to, co pamięta z wczesnych lat swojego życia, i nadać temu formę, którą jest w stanie przyswoić w teraźniejszości.*

*tekst z katalogu wystawy